A mai napig még én sem tudom minden részletét eme majdhogynem futurisztikus létesítménynek, de összegyűjtöm mindazt, amik jelenleg a tudásom birtokában vannak. Előre bocsájtom, hogy ebben a bejegyzésben nem akarok minden hasznosításnak a részleteibe belemenni, inkább csak felsorolás szinten. A részleteket majd egy-egy külön postban közzéteszem.
A történetéről annyit, hogy az első olyan algafarm, mely
energiagyártásra szakosodott, Új-Mexikóban épült 2012-ben, melybe a
Sapphire Energy és Bill Gates is fektette a pénzét. Európában jelenleg
Németországban, Klötze-ben is van hasonló kezdeményezés 1999 óta, fő
programjuk a különféle táplálékkiegészítők kifejlesztése és az algafajok
tanulmányozása. Egy algafarm tulajdonképpen úgy néz ki, hogy hatalmas
betonkádakba alga monokultúrákat telepítenek. Itt viszonylag nehéz
megoldani, hogy csak egy algafaj éljen a medencékben. Biztosítani kell
az elegendő fényt, hőmérsékletet és vizet, szóval nem elég ásni egy
gödröt és feltölteni vízzel. Állandó szabályozás szükséges.
Németországban már műanyag zsákokban, tartályokban növesztik az algákat.
Chlorella-ból (Chlorophyta törzs) készült táplálékkiegészítő |
Hogy miért is csinálunk algafarmokat? A válasz egyszerű és sokrétű. A legtöbb alga nagy százalékban tartalmaz szénhidrátokat és fehérjéket, melyek kiváló táplálékkiegészítőként és vitaminforrásként is szerepelhetnek mindennapjainkban. Szerintem az olvasók többsége már találkozott a képen látható zöld bogyókkal.
közismert pillangósvirágú növény a lucerna |
Talajjavító takarmányként is szerepelhetnek, hiszen a már említett Cyanophyta taxonban több faj is rendelkezik nitrogenáz enzimmel. Azok az élőlények, amelyek ezen enzim birtokában vannak, képesek a levegő nitrogénjének megkötésére. Erre csak néhány baktérium és kékbaktérium képes az élővilágban. A nitrogenáz enzim nagyon érzékeny az oxigénre, ezért megfelelően zárt anaerob képletekben található, Cyanobacteriáknál ún. heterocisztákban, valamint a pillangósvirágúak, Fabaceae családban ismert gyökér gümőkben. A megkötött nitrogén javítja a talaj minőségét, minden növény számára alapvető szervetlen tápanyag. Például a rizsföldekre gyakran telepítenek Anabena fertilissima kékalgát elsődleges nitrogénforrásként.
Számomra a legérdekesebb és legfontosabb jelentősége az algáknak a bioüzemanyag gyártás. 1 hektár földterületen 16-szor annyi biodízelt lehet kinyerni algákból, mint egy kukoricamezőn. A zöldmoszatok, Chlorophyták körében sok, olyan fajt találunk, amelyek rengeteg keményítőt raktároznak a kloroplasztiszaikban. A keményítő egy poliszacharidkeverék , amilózból és glikogénből épül fel, amely (csakúgy mint a természetben is) könnyedén hasítható cukormonomerjeire, majd etil-alkohollá erjeszthető. Az etanol alapkomponense a bioüzemanyagoknak.
Továbbá a magas szervesanyag tartalmú édesvizeinket javíthatjuk Euglena fajok betelepítésével, vagy a szennyvíz szervesanyag tartalmát forgathatjuk vissza algákba. Űrutazásokon lehetnek táplálékkiegészítő mellett oxigénfrissítők. Rengeteg területen használják még fel az algákat, ezekről később fogok még írni.
Továbbá a magas szervesanyag tartalmú édesvizeinket javíthatjuk Euglena fajok betelepítésével, vagy a szennyvíz szervesanyag tartalmát forgathatjuk vissza algákba. Űrutazásokon lehetnek táplálékkiegészítő mellett oxigénfrissítők. Rengeteg területen használják még fel az algákat, ezekről később fogok még írni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése